SuperZero.sk

SuperZero.sk

Najväčšia párty roka sa začína o ôsmej večer. Každý správny pártyman však vie, že je úplne normálne meškať aspoň 2 hodiny. Aj tak sa to až vtedy rozbehne. Tvoja partia kamarátov, preto rozhodla, že pôjdete predtým niekam do parku a pripravíte sa na večer.

Ste v parku a kamoš vyťahuje fľašu vodky a krabičku cigariet. Ponúka ich každému, núka ich aj tebe. Je jasné, že si dáš. A nielen jednu. Veď nechceš kaziť partiu.

Vstúp do parku za svojou partiou

Prišiel si na párty a opäť naberáš odvahu

Potom, čo si sa s kamošmi posilnil vonku v parku, prichádzate na párty. Tá je v plnom prúde, stretávaš spolužiakov a kamošov. Ideš k baru tam si dáš ešte jeden pohárik a vybral si sa zbaliť tvoju vysnívanú.

Keďže si posilnený alkoholom nemáš problém sa s ňou baviť o veciach, ktoré by ťa triezveho ani len nenapadli. Rozprávate si zážitky zo školy a prezrádzaš jej aj veci, ktoré by si chcel v živote ešte spraviť.

Teraz si to rozbalil úplne, začal si spievať.

Piješ ďalšie drinky a fajčíš ako lokomotíva. Úplne si stratil zábrany a začal si robiť tú najhoršiu vec na svete. Spievať. Nielen tak pre seba.

Prišiel si k DJ-ovi zobral mu mikrofón a začal si dávať tóny. Opäť si myslíš, že to robíš dobre. Ale znie to takto...

Začal si sa zbližovať s ostatnými

A došlo k najhoršiemu. Po všetkých tých alkoholoch a cigaretách si sa odhodlal neviazane socializovať. Chcel si sa spýtať, či pôjde čajka tancovať, no namiesto toho si na ňu zreval nezrozumiteľné slová. Gratulujeme! Práve si si to u nej riadne pobabral.

Toto nevyzerá dobre!

Všetok ten alkohol a cigarety sa ti dnes pomstili. Je ti veľmi zle a točí sa ti hlava. Chcel si ešte dobehnúť na záchod, no nepodarilo sa. Všetkým na parkete si ukázal svoju večeru.

Si zaspal!

Celý tento večer ťa naozaj premohol. Zaspal si, no nie však doma vo svojej posteli, ale kdesi na ulici. Na svojom tričku máš otlačok svojej večere, tvár máš počmáranú a naozaj nevyzeráš najlepšie. Okrem toho ťa ráno čaká poriadny bolehlav.
Celkom silný večer, čo povieš? Gratulujeme, za jeden večer sa z teba stal Superzero. A to nie je to najhoršie čo sa ti môže stať. Scrolluj nižšie a uvidíš, čo ťa môže stretnúť.

Fajčenie a nos, hrdlo

Ako fajčiar zabudni na to, že budeš môcť voľne dýchať. Nosná sliznica ti opuchne rovnako, ako keď si nachladnutý. Tvoj nos v snahe zbaviť sa škodlivého dymu z cigariet tvorí nadmerné množstvo hlienu. To je taký dobrý základ na vznik chronického zápalu prínosových dutín. Ďalej ťa čaká suchý kašeľ a celodenné pľuvanie. Čo je naozaj nechutný zlozvyk! A to ešte nič nie je v porovnaní s tým, že dráždenie fajčením môže v hrdle vyvolávať nielen bolesť, ale aj chronické zápaly a rakovinu. Chrapľák je síce sexi, no vieš o tom, že zachrípnutie môže byť prvým signálom vzniku rakoviny? A ver nám, že život si nevychutnáš všetkými zmyslami, lebo fajčenie otupuje chuť.

Fajčenie a mozog

Všetky drogy, a teda aj nikotín, ktoré sa dostanú do krvného obehu, škodia tvojmu mozgu, ale aj nervom. Vieš o tom, že práve v mozgu vzniká návyk na nikotín?

O čo si koleduješ, keď mozog kvôli fajčeniu nie je dostatočne zásobený krvou? Zúžia sa ti cievy, a to je dobrý predpoklad na vznik trombózy či dokonca porážky. Táto je najčastejšou príčinou smrti alebo dlhej invalidity u ľudí v strednom a staršom veku. A kto by chcel byť invalidom už v strednom veku?

Fajčenie a pľúca

Fajčenie ti môže privodiť chronickú bronchitídu, vážnu chorobu, pri ktorej produkujú dýchacie cesty veľa hustého hlienu. Tvoje pľúca sa ho snažia odstrániť namáhavým „fajčiarskym kašľom“. Stačí, že sa tvoje sliznice infikujú a máš zarobené na akútnu chorobu s teplotami a vykašliavaním hustého hlienu sfarbeného hnisom. Nechutné! Navyše môžeš dostať chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. Každý lekár ti povie, že je irezivibilná, teda neodstrániteľná. Pri tejto chorobe sa poškodzujú vzduchové vačky v pľúcach. Až u 70 % chorých, žiaľ, vedie k úmrtiu.

Fajčenie a tvoje srdce

Ak máš v krvi zvýšený obsah oxidu uhoľnatého, môže ťa trafiť šľak, a to nie je žiadna "sranda". Fajčiari si koledujú aj o krvné zrazeniny v cievach, čo sa odborne volá trombóza. V dôsledku zhrubnutia a zúženia ciev sa znižuje zásobenie srdcového svalu krvou – preto fajčiari fučia po absolvovaní 8-poschodovej bytovky rovnako, ako keby práve zdolali Mount Everest. Fajčíš už dlhšie a myslíš si, že už aj tak nemá zmysel prestávať? Tak pozorne čítaj: U exfajčiarov, teda tých, ktorí prestanú fajčiť, sa riziko vzniku infarktu a iných srdcovo-cievnych chorôb rapídne znižuje.

Fajčenie a plodnosť

Možno, že ešte nerozmýšľaš o dieťati, ale kto by netúžil založiť si raz vlastnú rodinu? Pravda je, že fajčenie má veľmi negatívny vplyv na plodnosť. Ženy fajčiarky mávajú menopauzu o jeden až dva roky skôr. Tehotné ženy, ktoré fajčia, brutálne riskujú, že potratia, narodí sa im dieťa s nízkou hmotnosťou, mentálne či telesne zaostalé alebo dokonca aj mŕtve dieťa. Berieš antikoncepciu a fajčíš? Tak to ti hrozí srdcový infarkt a porážka.

Alkohol a zdravie

Nadmerné pitie alkoholu môže viesť u mužov až v 30% a u žien až v 40% ku vzniku rakoviny, najmä ak sa kombinuje s fajčením. U žien je to riziko vzniku rakoviny prsníka. No uznaj, komu je toto treba? Na Slovensku držíme v pití alkoholu nelichotivý rekord. Už 80% 16-ročných má prvé menšie či väčšie skúsenosti s pitím alkoholických nápojov. Ak si jedným z nich, okrem rakoviny ťa ohrozujú smrteľné úrazy, otrava alkoholom, agresivita a kriminalita. Nehovoriac o nežiaducich tehotenstvách či pohlavných chorobách. Po ničom z toho asi netúžiš.

Dôsledky

Keď to budeš pravidelne opakovať, čaká ťa niečo horšie ako opica.
Nadmerné pitie alkoholu a fajčenie cigariet výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Mal si možnosť vidieť, čo sa udeje s tvojím telom.

Pozri si príbeh superzera ešte raz

Zdieľaj túto stránku a nenechaj alkohol a cigarety zlikvidovať tvojich kamošov.